...
 
 

Bira yapımı zor bir iştir, tabi ki bir Braumeister’e sahip değilseniz!

 
Bira yapımı zor bir iştir, tabi ki bir Braumeister’e sahip değilseniz!
 

Braumeister ile bira nasıl yapılır

 

Programlama

Tam otomatik kontrol sistemi sayesinde isterseniz bira uzmanlarımızın hazırladığı ayarları ya da kişisel ayarlarınızı tariflerinize uygulayabilirsiniz, kesin sıcaklık ve zaman ayarları sayesinde bütün üretim aşaması Braumeister'in kontrolü altında kendiliğinden gerçekleşecektir.
Üretimin başlaması için sadece tek bir tuşa basmanız yeterlidir. Tuşa bastıktan sonra tüm kontrol Braumeister'e geçecek ve dijital ekranı sayesinde üretimin hangi aşamasında olduğunuzu göreceksiniz. Size sadece arkanıza yaslanıp dijital ekrandan gelecek uyarıları dikkate almak kalacak. Bu ekran size tüm aşamalarda yardımcı olmak amacıyla entegre edilmiştir.

Programlama

Programlama
 

Mayşeleme

Tariflerinize ve işlem sıranıza göre bağlı olarak su eklenir ve 38 °C’ye kadar ısıtılır. Sonrasında malt borusu süzgeç yardımıyla uygun bir şekilde yerleştirilir. Malt borusu destek demiri vidalanarak sabitlenir.

Mayşeleme

Mayşeleme
 

Mayşeleme ve Bira Yapma

Sirkülasyonu tamamlanan su ve baharatın karışımı, pompa düğmesi çevrilerek tortudan ayrılır. Bira yapımının 4 aşaması programlandığı gibi gerçekleştirilmektedir. Örneğin;

  • Protein için dinlenme süresi; 55 °C’de, yaklaşık 5 dakika 
  • Malt şekeri için dinlenme süresi; 63 °C’de yaklaşık 30 dakika 
  • Şeker çözeltileriyle doyurma için dinlenme süresi; 72 °C’de yaklaşık 20 min 
  • Şeker çözeltileriyle doyurma için dinlenme süresi; 78 °C’de yaklaşık 10 min

Mayşeleme ve Bira Yapma

Mayşeleme ve Bira Yapma
 

Sifonlama

4 aşama gerçekleştikten sonra bir uyarı verir. Sonrasında sifonlama işlemi kolayca ve pratik bir şekilde malt borusu kaldırılarak gerçekleştirilir. 200 ve 500 litrelik Braumeister kullanılması durumunda, bu işlem bir kaldıraç vasıtasıyla yapılır. Tahliye borusunu birkaç dakika açık bırakın ve tortuyu kaldırın, eğer gerekirse daha iyi verim alabilmek için tortuya biraz su serpin.(yağmurlama)

Sifonlama

Sifonlama
 

Şerbetçiotunun Kaynatılması

Kapak açık haldeyken malt, şerbetçiotu birkaç kez eklenerek 80 dakika boyunca kaynatılır. Buharlaşan suyu taze bira suyu ekleyerek dengeleyebilirsiniz. Sonuç olarak ilk yoğunluğu su ekleyerek ya da dökerek ayarlayabilirsiniz. Braumeister’ın üzerinde bulunan çeki demiri seviye ölçer olarak kullanılabilir. Kaynama aşamasının sonunda, tekrar bir uyarı sesi duyulur.

Şerbetçiotunun Kaynatılması

Şerbetçiotunun Kaynatılması
 

Fermantasyon ve Bekleme

Kaynama işleminden sonra malt en kısa sürede malt soğutucusu tarafından fermantasyon sıcaklığına uygun olarak dengelenir. 200 ve 500 litrelik Braumeister’larda ise bu işlem ‘çift soğutma yüzeyi’ yardımıyla (double jacket) geniş bir kapta köpük ile karıştırılır ve mayalandırılır. Birkaç hafta sonra şişelerde yada fıçıda bekletilmiş olan iyi derecede soğutulmuş biranızın keyfine bakabilirsiniz.

Fermantasyon ve Bekleme

Fermantasyon ve Bekleme
 

Aramıza Katılın

Aramıza Katılın
Speidel Bira Ustaları Facebook Grubu

Uyarı

Bu web sitesi, alkollü ürünlerin kullanımını özendirmez, satışını veye reklamını yapmaz. Bu web sitesinde adı geçen makine ve aksesuarlar alkol üretiminde kullanılabilir. Bu yüzden bu web sitesinde gezinmeye başlamadan önce aşağıda bağlantısı verilen Hüküm ve Şartlar sayfasını okumalı ve kabul etmelisiniz.
Hüküm ve Şartlar

Eğer hüküm ve şartların tümünü kabul ediyor ve 18 yaşından büyükseniz aşağıdaki "Kabul Ediyorum" butonuna tıklayın. Aksi halde bu web sitesini terk etmelisiniz.


Kabul Ediyorum ve 18 yaşını doldurdum. Bu Web Sitesini Terk Et