...
 
 

Sık Sorulan Sorular

 
Sık Sorulan Sorular
 

İlk biramı içmeden önce ne kadar zaman alacak?

Bira yapımında iyi bir yarım güne ihtiyacınız var. Miktara ve tarife bağlı olarak fermantasyon 3-5 gün sürer ve şişelerde ve fıçılarda 2-5 hafta bekletilir. İşte bu artık biranızı deneyebileceğiniz zamandır.

Mevcut olan tüm bira çeşitlerini yapabilir miyim?
Evet, wheat beer, light, Maerzen, strong beer, Koelsch, pilsener ve çok daha fazlasını Braumeister ile yapmanız mümkün. Bira yapımının başarılı olup olmaması tarife, kullanılan malzemeye ve fermantasyonun sıcaklığına bağlıdır. Daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Evde bira yapmak güvenli mi?

Evet, evde bira yapmak evde yoğurt yapmak kadar güvenlidir. Rakı ve votka tarzı içkilerden farklı olarak damıtılmadığı için bira sağlık riski oluşturan metil alkol benzeri bileşikleri içermez. Örneğin ABD'de yaklaşık 1,2 milyon kişi evde kendi birasını yapmaktadır. (Butikbira Web sitesinden Alıntıdır.)

Biraya alkol ekleniyor mu?
Hayır. Bira en basit haliyle malt, su, şerbetçiotu ve mayadan oluşur. Alkol yoğurt gibi mayalanma sonucu doğal yollardan oluşur. Oluşan alkol etanol adı verilen tarımsal kökenli alkoldür. Etanol tüketiminde metil alkol olarak adlandırılan kimyasal kökenli alkol tüketimindeki riskler bulunmasa da tüketilirken dikkat edilmelidir. Neticede içerisinde alkol olduğundan aşırı tüketimi her içki gibi tehlikeli olabilir. (Birayap web sitesinden alıntıdır.)

Yeni başlayan biri olarak bile kendi biramı yapabilir miyim?
Evet. Braumeister ile bunu başarmak çok kolay, yeni başlayanlar bile kendi iyi birasını yapabilirler. Ayrıntılı bira yapımını ve kullanım kılavuzunu Braumeister’de bulabilirsiniz. Bunun yanında adım adım size kendi biranızı yapmanıza yardımcı olacak hızlı başlangıç rehberi de içindedir. Sizin için bütün işleri kolaylaştırmak adına, bira yapımı için gerekli olan tüm ham maddelerle paketler sunuyoruz. Aynı şekilde tüm gerekli olan bira yapım aksesuarlarını Speidel Mağaza'dan temin edebilirsiniz. İlk deneyiminize biraz da fazla zaman ayırmalı ve bu deneyiminiz için tüm hazırlıkları kendi temponuzda bir gün öncesinden yapmalısınız.

Ek olarak Türkiye'de yeni bilinmeye başlanan ev biracılığı konusunda geniş kapsamlı bir Türkçe kaynak olan: EVDE BİRA YAPIMI web adresini ziyaret edebilir, web sitesindeki bağlantılardan Türkiye'de evde bira yapımı ve malzeme tedariği hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bira kültürü üzerine güzel bir Türkçe Blog: BİRA SEVDASI

Fermantasyon ile yapılan içecekler üzerinde bir blog: FERMANTASYON AŞKI

Hangi yasal durumları düşünmem gerekiyor?

4733 Sayılı TAPDK Kanunu'nun 8. maddesi uyarınca yılda 350 litreyi aşmamak ve ticari değil yalnızca kendi tüketiminiz için olmak kaydıyla bira yapmanız tamamiyle yasaldır. Bu bira satılamaz. Ticari amaçlı bira yapanlar bunu üretime başlamadan yetkili kurumlara bildirmeli, yasal sorumlulukları yerine getirerek üretime başlamalıdırlar. (Butikbira Web sitesinden Alıntıdır.)

Teknik terimlerin açıklamalarını nereden bulabilirim?
Bira yapımıyla ilgili terimler sözlüğü burada listelenmiştir.

Yüksek yoğunluktaki birayı üretmem mümkün müdür? Nasıl?
Sert bira yapmak da mümkündür. Açıkçası daha güçlü bira mayşesine elde etmeniz gerekiyor. (16 °P ya da 1068 SG’den daha fazla). Daha fazla kaynatarak ve sıvı miktarını miktarını azaltarak istediğiniz sertlikte biraya ulaşabilirsiniz. Daha yüksek yoğunlukta mayşe* haline gelmek ve hala daha tam yoğunluk miktarını koruyabilmek için, aynı mayşeyle iki kez mayşelemek** zorunda kalacaksınız. Bu sizi 24 °P or 1.101 SG’e kadar karşılayacaktır.

* Mayşe: Kırılmış (öğütülmüş) malt, başka tamamlayıcılar ve sudan oluşan, haşlanarak fermantasyona hazır hale getirilen şıradır.
**Mayşeleme: Kırılmış maltları (ve diğer tamamlayıcıları) su ile birlikte ısıtmak, belirli sıcaklıklarda belelirli sürelerde dinlendirmek işleminin genel adıdır. Mayşeleme işleminde, maltta bulunan enzimler nişastayı şekere dönüştürür.

Malt için maksimum miktar nedir?
Düzgün dolaşımı sağlamak ve mayşeden temizleyerek çıkarabilmek için, aşağıda verilen malt miktarlarını aşmamanız gerekiyor.

  • Braumeister 20 litre: azami doldurma 6 kh
  • Braumeister 50 litre: azami doldurma 13 kg
  • Braumeister 200 litre: azami doldurma 45 kg
  • Braumeister 500 litre: azami doldurma 120 kg

Arzu edilen herhangi bir miktarda bira yapmak mümkün müdür?
Üretim sürecinde sistem tarafından belirlenen belirlenmiş minumum seviyedeki suya ihtiyaç duyulur. Taşma sırasında ısıtıcı öğelerin daima suyla kaplı olduğuna emin olun.

Min. miktar 20 litre Braumeister: 16 litre Bira

Min. miktar 50 litre Braumeister: 40 litre Bira

Termo bir gömleğe ihtiyacım var mı? Bakır ya da paslanmaz çelik kapak bana ne tür avantajlar sağlar?
Termo gömlek enerjiyi korumanıza ve ısıtmanın hızının artmasına yardımcı olur. Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarda bira yaparken kullanılır. Son olarak önemli noktalardan bir tanesi de termo gömlek, sıcak kazanla derinizin temas etmesini önleyerek cildinizin yanmasını engeller. Bakır kapak daha yoğun kaynama sağlar ve şerbetçiotunun buharının dışarı çıkışına olanak sağlar. 100 mm’lik sarmal hortum kapağın açılması için uygundur. Kullanıcılar için öneri: Kapak, maltı malt borusuna doldururmak için bir hazne olarak kullanılabilir.

Kaynama sırasında pompa çalışıyor mu? Ve Niçin pompa molaları var?
Gereksiz zararlardan kaçınmak için kavitasyon pompa yaklaşık 88 °C dolaylarında akımı keser. Bu andan itibaren sıcaklık şimdiden mayşenin doğal dolaşımını garanti altına almış oluyor. Pompa molaları otomomatik programlanmıştır ve her 1 dakikada düzenli aralaklarla görülür. Bu her pompa molasından sonra yeniden tortulaşan maltın ideal şekilde temizlenmesini sağlar.


Aramıza Katılın

Aramıza Katılın
Speidel Bira Ustaları Facebook Grubu

Uyarı

Bu web sitesi, alkollü ürünlerin kullanımını özendirmez, satışını veye reklamını yapmaz. Bu web sitesinde adı geçen makine ve aksesuarlar alkol üretiminde kullanılabilir. Bu yüzden bu web sitesinde gezinmeye başlamadan önce aşağıda bağlantısı verilen Hüküm ve Şartlar sayfasını okumalı ve kabul etmelisiniz.
Hüküm ve Şartlar

Eğer hüküm ve şartların tümünü kabul ediyor ve 18 yaşından büyükseniz aşağıdaki "Kabul Ediyorum" butonuna tıklayın. Aksi halde bu web sitesini terk etmelisiniz.


Kabul Ediyorum ve 18 yaşını doldurdum. Bu Web Sitesini Terk Et