...
 
 

Cider

Cider
 

Elmanın köpüklü şaraba dönüşmesi

Elma şarabı, elma suyunun fermantasyonu ile elde edilen alkollü içecek. Pek çok dilde şarap olarak anılmasına rağmen rengi ve kıvamı biraya daha yakındır. Soğuk içilir ve içine buz atılabilir. Alkol oranı %2 ile %8,5 arasında değişir.

Elma Şarabının tarihi çok öncelere dayanır, Roma İmparatorluğunun Britanyayı ele geçirmesi ile burada yaşayan halkın cider denilen bir çeşit elmalı alkol içtikleri görülmüş. Kısa sürede bu içki tüm romaya yayılmış. 

Elma şarabı ile Cider arasındaki en önemli fark fermentasyon süresi ve buna bağlı alkol miktarı. Elma şarabı 8-10 haftalık fermentasyon sonunda 8-9% alkol oranına sahip olur. Cider ise 3 haftalık fermantasyon sonunda 2-6%lik bir alkol oranına ve daha çok şeker miktarına sahiptir. 

Elma şarabı en yüksek miktarda Frankfurt (Ebbelwoi) ve çevresinde tüketilmektedir (50 litre yıllık kişi başı); Hessen Eyaletinde (10 litre yıllık kişi başı); tüm Almanyada (1 litre yıllık kişi başı). Elma şarabı pur; soda ile karıştırılıp ekşi (sauer gespritzt); fanta ya da sprite ile karıştırılarak (süß gespritzt) içilebilinir. 

Elma şarabı Bembel(1litre-2litre-5litre-20litre en büyük Bembel 670 litre ile Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir) denen porselen sürahiye doldurulur ve Geripptes denen cam bardaklardan içilir. Diğer şarapların aksine bardak son noktasına kadar doldurulur.

Kaynak : Vikipedi


Aramıza Katılın

Aramıza Katılın
Speidel Bira Ustaları Facebook Grubu

Uyarı

Bu web sitesi, alkollü ürünlerin kullanımını özendirmez, satışını veye reklamını yapmaz. Bu web sitesinde adı geçen makine ve aksesuarlar alkol üretiminde kullanılabilir. Bu yüzden bu web sitesinde gezinmeye başlamadan önce aşağıda bağlantısı verilen Hüküm ve Şartlar sayfasını okumalı ve kabul etmelisiniz.
Hüküm ve Şartlar

Eğer hüküm ve şartların tümünü kabul ediyor ve 18 yaşından büyükseniz aşağıdaki "Kabul Ediyorum" butonuna tıklayın. Aksi halde bu web sitesini terk etmelisiniz.


Kabul Ediyorum ve 18 yaşını doldurdum. Bu Web Sitesini Terk Et