...
 
 

Meadow Orchards

Meadow Orchards
 

Cider drinkers are conservationists

Meadow orchards have been around since the Middle Ages. Especially in areas with rather poor soils, a harvest could be gathered on two levels: the fruit trees above gave one crop and on the earth below grass grew for livestock.

However this type of landscape is hardly suited to being managed with large machines. As more machinery came into use in agriculture from the 1950s, orchards were an obstacle and they became ever fewer.

It is only in recent years that the importance of this habitat for particular bird species has been recognised. So using orchards for cider and other drinks helps to protect this valuable asset.


Aramıza Katılın

Aramıza Katılın
Speidel Bira Ustaları Facebook Grubu

Uyarı

Bu web sitesi, alkollü ürünlerin kullanımını özendirmez, satışını veye reklamını yapmaz. Bu web sitesinde adı geçen makine ve aksesuarlar alkol üretiminde kullanılabilir. Bu yüzden bu web sitesinde gezinmeye başlamadan önce aşağıda bağlantısı verilen Hüküm ve Şartlar sayfasını okumalı ve kabul etmelisiniz.
Hüküm ve Şartlar

Eğer hüküm ve şartların tümünü kabul ediyor ve 18 yaşından büyükseniz aşağıdaki "Kabul Ediyorum" butonuna tıklayın. Aksi halde bu web sitesini terk etmelisiniz.


Kabul Ediyorum ve 18 yaşını doldurdum. Bu Web Sitesini Terk Et